‘Wij van wc-eend’-acupuncturist pakt rechter in
De politie moet de kosten van het toepassen van acupunctuur vergoeden, oordeelde de rechtbank. Dat er geen onomstotelijk bewijs is voor de werking van acupunctuur weegt in het oordeel van de rechter niet mee.
Foto: Rechtbank Zeeland West-Brabant
De politie moet de behandelkosten vergoeden van een big-geregistreerde acupuncturist, oordeelde de rechtbank Rechtbank Zeeland/West-Brabant. Een verklaring van de arts/acupuncturist dat zijn prikken bij een PTSS-patiënt, een politieagente, goed had gewerkt, was voor de rechtbank voldoende. De agente had PTSS (Posttraumatische Stressstoornis) opgelopen tijdens het uitoefenen van haar beroep. De Nederlandse Politiebond, die de agente juridisch heeft gestaan, is blij met de uitspraak en heeft begin februari een juichend persbericht op zijn website gezet. De uitspraak is begin december vorig jaar gepubliceerd, de politie heeft zes weken de tijd gehad om in beroep te gaan, maar heeft dit niet gedaan.
De rechter, tot voor kort de president van de rechtbank in Zeeland en nu van het gerechtshof Den Haag, vond de ‘wij-van-wc-eend’-bewijsvoering van de behandelende arts/acupuncturist ‘voldoende aannemelijk’. Die meldde in een schriftelijke verklaring, tijdens de rechtszitting mondeling toegelicht, dat de patiënte, werkzaam bij de politie-eenheid Zeeland-West Brabant, baat heeft gehad bij zijn prikbehandeling. De rechter vond zijn verklaring, voldoende objectief onderbouwd. ‘Objectief’, is de kwalificatie die zij gebruikt in haar uitspraak.
Een BIG-geregistreerde arts/behandelaar zal het wel kunnen beoordelen, moet de rechter hebben gedacht. Dat acupunctuur in medische handboeken en in richtlijnen niet wordt genoemd en dat er ook in het pakket basiszorg geen plaats is voor acupunctuur, is niet tot de rechtbank doorgedrongen. In de uitspraak staat overigens het woord ‘behandelaar’ wat betekent dat niet alleen de mening van een arts-acupuncturist ertoe doet, zoals in het geval van de politie-agente maar ook die van iedere BIG-geregistreerde die aan naaldjesprikken doet.
Geen wetenschappelijk bewijs
De rechter toonde zich niet onder de indruk van het betoog van de advocaat van de politie dat er geen wetenschappelijk bewijs is voor de werking van acupunctuur, ook niet bij PTSS. De uitleg van de politie (werkgever) dat alleen wetenschappelijk onderbouwde behandelingen in aanmerking komen voor vergoeding, doet onvoldoende recht aan de mening van de behandelaar, schrijft de rechter in haar uitspraak. Zij was zo zeker van haar gelijk dat zij het verzoek van de advocaat van de politie heeft afgewezen om enkele door de arts-acupuncturist overlegde onderzoeken, waaruit zou blijken dat acupunctuur effectief is, door deskundigen te laten beoordelen. Een schandelijke beslissing: er zijn per slot van rekening geen serieuze wetenschappelijke studies waaruit de werking van acupunctuur blijkt. Kijk er PubMed en de Cochrane Library maar op na.
Het politiekorps moet nu niet alleen de kosten betalen van de acupuncturist (585 euro) maar ook nog eens 2008 euro aan griffierecht en proceskosten. De webredactie heeft de advocaat van de politie gevraagd waarom die niet in beroep is gegaan. Zij heeft niet geantwoord.
Gerelateerde artikelen
Artsenclub Academy for Integrative Medicine (AIM) stort zich op acupunctuur
artikelen - 25 januari 2026De scholingsorganisatie Academy for Integrative Medicine (AIM) organiseert cursussen in twijfelachtige kwakzalverij, acupunctuur.
Lees meer1000 medewerkers Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid willen dat RFK jr aftreedt
artikelen - 25 september 2025Buitenlandrubriek met o.a.: 1000 medewerkers Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid willen dat RFK jr aftreedt / Fraudeurs gebruiken AI om dokters dubieuze producten aan te laten prijzen.
Lees meerRFK Jr schrapt 500 miljoen voor ontwikkeling mRNA-vaccins
artikelen - 26 augustus 2025Buitenlandrubriek met o.a.: RFK Jr schrapt 500 miljoen voor ontwikkeling mRNA-vaccins / Veel mensen staan sceptisch tegenover gezondheidsadvies op sociale media.
Lees meer