Twee heldere boeken over vaccinaties
Paul Offit is arts, hoofd van de afdeling Infectious Diseases en directeur van het Vaccine Education Center van het Children’s Hospital van Philadelphia. Hij is tevens Professor of Vaccinology en Professor of Pediatrics van de University of Pennsylvania. Daarnaast is hij bestuurslid van de Autism Science Foundation (1).
Als voorbeeld noemt Offit een 17-jarig ongevaccineerd meisje dat via een project van haar kerkgemeenschap wordt uitgezonden naar een weeshuis in Roemenië. Ze wordt besmet met het mazelenvirus. Voordat ze zelf ziek wordt, is ze weer thuis in de USA en tijdens een kerkpicknick met 500 personen besmet ze andere aanwezigen. Van de 35 kinderen die niet gevaccineerd waren, raakten er 31 besmet en ziek (89%).
Mazelen geeft bij 20% van de patiënten nare complicaties zoals longontsteking en oorontsteking. Ongeveer 1 op de 1000 patiënten gaat dood en 1 op de 1000 ontwikkelt Subacute Scleroserende Panencephalitis (SSPE), een chronische hersenontsteking waarbij kinderen langzaam steeds zieker worden, in coma raken en overlijden.
Naast de anti-vaccinatiebewegingen met hun websites dragen ook beroemdheden zoals Oprah Winfrey en andere talk show presentatoren bij aan de verwarrende en vaak foute informatie over vaccinaties. De dramatische en persoonlijke verhalen van leken in deze tv-programma’s overschaduwen de feitelijke informatie over zowel de vaccins als over de ziekten waartegen gevaccineerd wordt. Vaccins worden ten onrechte afgeschilderd als gevaarlijke en schadelijke vergiften en kinderziekten worden ten onrechte afgedaan als onschuldige kwaaltjes.
In een ander boek van Paul Offit getiteld Vaccines and Your Child (3) worden alle besmettelijke kinderziekten op een voor leken begrijpelijke wijze beschreven, evenals de voor- en nadelen van vaccinatie tegen deze ziekte. Vragen zoals “Kunnen vaccinaties chronische ziekten zoals autisme, kanker, diabetes en multipele sclerose veroorzaken?” worden met wetenschappelijke juistheid beantwoord.
Een goede Nederlandse vertaling van deze boeken zou zeer welkom zijn als tegenwicht tegen de onzin die ook in Nederland onder andere door de Nederlandse Vereniging Kritisch Prikken (NVKP), Anneke Bleeker en Désirée Röver over vaccins, vaccinaties en kinderziekten verspreid wordt.
Literatuur
2. Deadley Choices, How the Anti-Vaccine Movement Threatens us All, Paul A Offit, M.D., 2011, Basic Books
3. Vaccins and Your Child, Separating Fact from Fiction, Paul A Offit, M.D. and Charlotte A. Moser, 2011, Columbia University Press
Gerelateerde artikelen
‘Wet cupping’-praktijken overtreden de wet
artikelen - 05 juni 2026De gezondheidsinspectie IGJ turfde in Nederland een vijftigtal cupping-praktijken waar wet cupping wordt bedreven, een kwakzalverijbehandeling: het in de huid kleine sneetjes maken om daar vervolgens met vacuümbollen bloed te onttrekken. Deze ‘voorbehouden handeling’ mag alleen door BIG-geregistreerden worden uitgevoerd. Geen van de praktijken houdt zich hieraan.
Lees meerMagneetstoel MyPelvi: duur en nutteloos twintig minuten zitten
artikelen - 03 juni 2026Fitnesscentra en fysiotherapiepraktijken schaffen de Zwitserse magneetstoel MyPelvi aan om urine-incontinentie, een laag libido en rugpijn te kunnen behandelen. De vereniging van bekkenbodemtherapeuten NVFB waarschuwt: er is geen wetenschappelijk bewijs voor de werking.
Lees meerBelgië wil einde maken aan vergoeding van homeopathie via ziekenfondsen
artikelen - 26 mei 2026Buitenlandrubriek met o.a.: België wil einde maken aan vergoeding van homeopathie via ziekenfondsen / Artsen waarschuwen voor overhaaste conclusies bij potentieel autisme-middel.
Lees meer