Gezocht: reguliere huisarts
Uit diverse hoeken komen bij de Vereniging tegen de Kwakzalverij vragen binnen naar de namen van volstrekt regulier handelende huisartsen.

De redenen van de grensvervaging tussen evidence-based medicine en middeleeuwse placebo-behandelingen liggen voor de hand: er is vraag naar (vanuit een niet onaanzienlijk deel van de bevolking) en er zijn ook huisartsen die in deze sprookjes geloven. Hoe dat kan is overigens een raadsel: na een gedegen wetenschappelijke opleiding zouden huisartsen beter moeten weten dan antroposofen en osteopaten. Vaak wordt er slapjes als verdediging aangevoerd dat we een brug moeten bouwen tussen regulier en alternatief: dat is in mijn ogen net zoiets als een ruimtestation uitrusten met een open haard: het voelt heerlijk om in de vlammen te staren, maar de ruimte is daarvoor niet de aangewezen plek.
Wellicht is het een idee om een register van huisartsen aan te leggen die pertinent geen alternatieve behandelwijzen bij welke behandeling dan ook betrekken. Zoiets bestaat nu nog niet, maar ik vrees dat onder de huidige gure wind die vanuit het ministerie is opgestoken een substantieel deel van de huisartsen een keiharde stellingname in dezen niet aandurft. De “klant” vraagt er toch vrij vaak om en als die rabiate onzin van ”met elkaar concurreren” niet wordt gestopt, dan zal de standvastigheid van reguliere huisartsen nog harder op de proef worden gesteld. Maar het is net als met burgemeesters: in oorlogstijd is er een keus tussen meewerken of de rug recht houden.
Om te beginnen kunnen echt reguliere huisartsen een twijfelende patiënt zeggen dat deze desgewenst dan naar een andere genezer (erbij) moet zoeken (alhoewel ik vaak de ervaring heb dat mensen met de vraag maar “alternatief” eigenlijk willen laten weten dat ze het op prijs stellen dat er meer aandacht aan hun persoonlijke problemen en bijbehorende gevoelens wordt geschonken, hetgeen niet altijd even goed mogelijk is in een drukke huisartsenpraktijk). De druk op verzekeraars om CAM niet meer in welk verzekeringspakket dan ook op te nemen, moet daarom verder worden opgevoerd.
Gerelateerde artikelen
Kwakrommelaar Michael van Gils opent nieuwe praktijk FeelGoodCare
artikelen - 29 mei 2025De inspectie IGJ stelt een vernietigend rapport op over de kwakzalverijkliniek van Michael van Gils in Waalre, die vervolgens deze sluit en een paar straten verder een nieuwe kliniek begint; bizar.
Lees meerWitte Huis vervangt info over Covid voor complottheorie
artikelen - 27 mei 2025Buitenlandrubriek met o.a.: Witte Huis vervangt info over Covid voor complottheorie / Grote uitbraak mazelen in Australië.
Lees meerOmzet nutteloze voedingssupplementen groeit
artikelen - 16 mei 2025De verkoop van voedingssupplementen als collageen, resveratrol en berberine blijft groeien, mede door de gezondheidsclaims die allerlei influencers maken op sociale media. Maar voor die claims is geen wetenschappelijke onderbouwing te vinden.
Lees meer