Alternatieve geneeswijzen zijn niet onschuldig
Een Australische studie laat zien dat alternatieve behandelingen bij kinderen ernstige complicaties kunnen veroorzaken. Het is een inventariserend onderzoek, maar het geeft wel aan dat het adagium “baat het niet, dan schaadt het niet” niet klopt.
In de periode van 2001 tot 2003 hebben Australische artsen 39 complicaties van alternatieve behandelingen bij kinderen geregistreerd. Dat blijkt uit een onderzoek dat onlangs is gepubliceerd in het medisch tijdschrift Archives of Disease in Childhood. De registratie van deze complicaties kwam tot stand door het maandelijks sturen van meldingsformulieren aan kinderartsen.
Van de 39 in dit onderzoek geregistreerde gevallen, was er in 22 sprake van een directe complicatie door de alternatieve behandeling. In de overige 17 gevallen was er sprake van indirecte schade, doordat reguliere behandeling werd onthouden. Bij 25 van de 39 casussen was er sprake van een zeer ernstige complicatie. Tenslotte zijn 4 kinderen zelfs overleden door de alternatieve behandeling!
De opzet van dit onderzoek is natuurlijk verre van optimaal. Bij studies waar gebruik wordt gemaakt van enquêtes of meldingsformulieren, is het responspercentage veelal laag. Het werkelijke aantal complicaties door alternatieve behandelingen is waarschijnlijk veel hoger.
Dit onderzoek geeft dan ook duidelijk aan dat alternatieve behandelingen heel gevaarlijk kunnen zijn. Betere voorlichting over de gevaren van alternatieve behandelwijzen lijkt op zijn plaats.
Referenties:
- Alissa Lim, Noel Cranswick, Michael South. Adverse events associated with the use of complementary and alternative medicine in children. Archives of Disease in Childhood, 2010.
- Medisch contact
- Nu.nl
- BBC
Gerelateerde artikelen
Ajax wint Meester Kackadorisprijs 2026
artikelen - 02 oktober 2026Voetbalclub Ajax is de winnaar van de Meester Kackadorisprijs vanwege zijn recent gesloten sponsorovereenkomst met supplementenbedrijf Vitakruid.
Lees meerIGJ laat kwakbedrijf Feel Good Care ongemoeid
artikelen - 01 oktober 2026Therapeut Michael van Gils behandelde de afgelopen twintig jaar in verschillende praktijken patiënten met kanker met onder meer nutteloze, dure vitamine-infusen. De IGJ bezocht zijn nieuwe Feel Good Care-bedrijf in Waalre, sluiting ervan bleef echter achterwege.
Lees meerIGJ beboet kwak-anesthesioloog Fischer de Brabander
artikelen - 30 september 2026De Brabantse anesthesioloog Jens Fischer de Brabander heeft een boete aan zijn broek gekregen omdat hij in 2023/2024 zonder vergunning stamcelbehandelingen heeft uitgevoerd (bij vooral jonge) buitenlandse kinderen met autisme. Hij krijgt de boete na een klacht van de vereniging.
Lees meer