Clara Ruizendaal ontmaskerd door ‘Opgelicht’
Het TROS tv-programma Opgelicht?!, dat eerder veel bekendheid kreeg toen het de leugens van GroenLinks-kamerlid Tara Singh Varma wereldkundig maakte, wijdde zijn gehele uitzending van 14 mei 2002 aan Clara Ruizendaal, een bekende paranormale, orthomoleculaire en spirituele genezeres uit Hoogland nabij Amersfoort.
De ware motieven van Ruizendaal zijn door dit programma op treffende en overduidelijke wijze aan het licht gebracht en ex-patiënten van haar die zich ook benadeeld voelen zouden er goed aan doen om hun geld terug te eisen. (U kunt u ook melden bij de VtdK, die wellicht – als het om grote aantallen gaat – een adviserende of coördinerende rol kan vervullen). De enige dissonant van het programma was dat werd verwezen naar de website van de MBOG, Maatschappij ter Bevordering der Orthomoleculaire Geneeskunde, die een lijst van wel bona fide orthomoleculairen publiceert. Ruizendaal was echter zelf lid van deze MBOG, een kwakzalversclub bij uitstek, waarvan de voorzitter dr. E.F. Vogelaar, klinisch chemicus, jarenlang intensief met Ruizendaal samenwerkte!
Nu distantieert men zich pijlsnel van haar, maar benadrukt moet worden dat de hele ‘orthomoleculaire geneeskunde’ een volstrekt waardeloze vorm van nepgeneeskunde betreft.
Een videoband of dvd van de uitzending over Ruizendaal is telefonisch (035-6715715) bij de TROS te bestellen; hij kost 34 euro.
Noot
Dit artikel verscheen op 31 juli 2002 op onze website, en het origineel is nog te vinden op het internetarchief. Het verscheen ook in het Actieblad tegen de Kwakzalverij 113.5 van september 2002. Opgelicht?! kwam op 10 september 2002 kort op de zaak terug.
De VtdK ontving in 2007 een schrijven waarin Ruizendaal bij monde van een advocaat stelde dat de diverse aantijgingen in het programma Opgelicht?! niet juist waren en dat de ware schuldigen de medewerkers zelf waren en dat deze medewerkers lasterlijke verhalen aan de programmaleiding hadden verteld. De VtdK werd verzocht dit korte verslag van de uitzending van de website te verwijderen.
Gerelateerde artikelen
Arts Ernst Molenaar bekeert zich tot de Germaanse Geneeskunde
artikelen - 29 juli 2026Nieuw: een (basis)arts die zich heeft bekeerd tot de leer van de Germaanse Geneeskunde. Ernst Molenaar houdt consult in Ankeveen. Hij is een van de vele kwakzalvers die in zaaltjes in het land deze verderfelijke leer verspreiden.
Lees meerCommotie over Kackadorisprijs, Vitakruid eist rectificatie
artikelen - 28 juli 2026Supplementenbedrijf Vitakruid eist rectificatie van een recent artikel op deze website waarin de acht genomineerden voor de Meester Kackadorisprijs 2026 bekend zijn gemaakt. Ajax is een van die genomineerden. Vitakruid, dat Ajax sponsort, vindt enkele kwalificaties die de prijsjury gebruikt niet juist.
Lees meerNaakte patiënten krijgen in Londense kliniek ‘kankerbehandeling’ met bleekgas
artikelen - 28 juli 2026Buitenlandrubriek met o.a.: Naakte patiënten krijgen in Londense kliniek 'kankerbehandeling' met bleekgas / Amerikaanse vrouw overlijdt na omstreden anti-verouderingsinfuus.
Lees meer