Top twintig 20e eeuw: Plaats 4: Van der Upwich, H.
De pdf van Genezen is het woord niet, met de hele Top Twintig en fraaie illustraties is op de site van Skepsis down te loaden,en trouwens ook als boekje nog verkrijgbaar. (1898-1997; prakt. 1941-1986) ‘Weet u wat het vervelende was: mijn man had het altijd over poepen. Niet alleen op het spreekuur, maar ook tijdens […]
De pdf van Genezen is het woord niet,
met de hele Top Twintig en fraaie illustraties
is op de site van Skepsis down te loaden,
en trouwens ook als boekje nog verkrijgbaar.
(1898-1997; prakt. 1941-1986)
‘Weet u wat het vervelende was: mijn man had het altijd over poepen. Niet alleen op het spreekuur, maar ook tijdens lezingen en discussies. Dat vond men niet prettig.’
Mevrouw Van der Upwich (1989)
In een overlijdensadvertenties namens het bestuur van de Artsenvereniging tot Bevordering van de Natuurgeneeskunde (ABNG), waarvan hij mede-oprichter en erelid was en de Stichting Van der Upwich stond dat hij op 100-jarige leeftijd stierf: dat was overdreven, maar oud werd hij dus wel.
Hij vestigde zich in 1928 als orthopedisch chirurg in het Juliana Kinderziekenhuis te Den Haag. Al snel kwam hij onder invloed van natuurgeneeskunde en gezonde voeding. Een goedlopende spijsvertering zou het geheim van een goede gezondheid zijn en de ‘buik-diagnostiek’ is hierbij heel belangrijk. Zijn praktijk begon al snel leeg te lopen, want hij ging ook patiënten behandelen met niet-orthopedische problemen en schreef bij orthopedische kwalen vooral diëten voor: geen steunzool, maar rauwkost. Zijn collega’s maakten hem uit voor ‘loslopende idioot’ en ‘stakker’.
Vanaf 1941 moest hij het Haagse ziekenhuis verlaten en vestigde zich als ‘zelfstandig arts’, eerst in Den Haag, later in Bussum. Na de oorlog was de ex-NSB-er Van der Upwich geïnterneerd in Laren, Weesp, Bussum en Scheveningen. In Bussum ontmoette hij Van der Leeuw, een chemisch analist en ook ex-NSB-er. Samen experimenteerden zij met een ‘serum tegen reuma en kanker’, waaruit later de enzymtherapie (Vasolastine, etc.) is voortgekomen.
Na zijn vrijlating hervatte hij zijn natuurgeneeskundige praktijk, maar hij had maar weinig patiënten en veel kwamen maar één keer wegens zijn rigoureuze en onaangename therapie: braakkuren, laxeren, bloedzuigers, strenge diëten en aderlatingen. Zijn doorbraak kwam in 1972 na een interview met de Panorama. Hij publiceerde zijn ‘Uw voeding uw beste medicijn’. In de laatste jaren van zijn praktijk had hij een wachtlijst van twee maanden. Uit een geldbedrag hem door dankbare patiënten geschonken tijdens zijn 50-jarig ambtsjubileum is de Stichting van der Upwich voortgekomen, die het gedachtegoed van de gezonde en natuurlijke levenswijze blijft propageren.
Gerelateerde artikelen
Deugdelijk bewijs dat ‘healing touch’ iets doet, ontbreekt
artikelen - 06 oktober 2025Er is geen bewijs dat 'healing touch' (ook wel 'therapeutic touch' genoemd), het paradepaardje van het kwak-Van Praag Instituut in Utrecht, werkt, leert een artikel van een onderzoeker van het al even alternatieve Louis Bolk Instituut.
Lees meerVrije Universiteit krijgt Meester Kackadorisprijs 2025
artikelen - 03 oktober 2025Het College van Bestuur van de Vrije Universiteit Amsterdam krijgt de Meester Kackadorisprijs 2025 wegens het benoemen van chiropractor Sidney Rubinstein tot bijzonder hoogleraar. Chiropractie is kwakzalverij.
Lees meer1000 medewerkers Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid willen dat RFK jr aftreedt
artikelen - 25 september 2025Buitenlandrubriek met o.a.: 1000 medewerkers Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid willen dat RFK jr aftreedt / Fraudeurs gebruiken AI om dokters dubieuze producten aan te laten prijzen.
Lees meer