Stoorveld Solleveld en de Raad voor de Journalistiek21 okt 2009 | Jan Willem Nienhuys | Laatste wijziging: 18 dec 2009Een bekende stoorveldtherapeut wil de VtdK de mond snoeren.Elektrodermaal schertsapparaat
De naam Solleveld zal bij velen slechts de associatie 'Solleveld-arrest' oproepen. Solleveld is een fysiotherapeut die zich in de genezerij heeft gestort. Met behulp van elektrodermale tests (een soort elektroacupunctuur volgens Voll) spoort hij stoorvelden op. Hij betreurde het dat hij 19 procent btw moest betalen. Hij procedeerde tot aan de hoogste Europese instanties, met het argument dat hij met zijn 'acupunctuur' precies hetzelfde deed als artsen, en dus evenmin als arts-acupuncturisten btw zou hoeven te betalen. De uitspraak waarbij hij gelijk kreeg heet het Solleveld-arrest.
Dat stelde onze overheid voor het blok. Stel je voor dat alle circa 300 chiropractors zouden zeggen: 'In Den Haag en Rotterdam praktiseert een bijna gepensioneerde arts (G.C.M. Kolff) die hetzelfde doet als wij, dus wij hoeven geen btw te betalen.' Behalve de in de Millecamzaak veroordeelde arts Jos K. is er nog een arts-acupuncturist die iriscopie doet. Zouden dan alle iriscopisten vrijgesteld zijn van btw? Voor tal van andere onbewezen behandelwijzen geldt hetzelfde. De oplossing was eenvoudig, dacht onze overheid: gelijke monniken, gelijke kappen, wie alternatief behandelt, betaalt daar maar btw over, net zoals trouwens plastisch chirurgen over puur cosmetische behandelingen btw betalen en er ook over keuringen btw betaald moet worden. Naar schatting zou dat personen die aanvullend verzekerd waren ongeveer een cent per dag per persoon kosten, dus waar praten we over? Zo dachten de minister van VWS en de staatssecretaris van financiën. Helaas zag niet iedereen dat zo, en sleept de btw-discussie zich maar voort. Het is uitgesloten dat een arts op basis van opleiding zijn alternatieve genezerij als specialisme erkend kan krijgen. Solleveld had gelijk: wat hij doet is hetzelfde als wat een arts-acupuncturist doet. Voor acupunctuur hoef je in beginsel alleen maar een tandenstoker te kunnen vasthouden. Toevallig kreeg ik kort geleden een brief van een kwakzalver aan een van zijn klanten onder ogen. Hij vond zichzelf veel beter dan zijn broer, een arts en tv-dokter, 'die was in één week homeopaat, één weekeinde acupuncturist en ga zo maar door en hij moest niets van mij en mijn denken weten.' Ook die broer heeft gelijk: een echte dokter kan zeer snel acupuncturist worden, of om het even welke andere placebotherapie aanleren. Tandheelkundig leed in Soest door Willem Zijp (tandarts en toen bestuurslid van de VtdK) Een patiënte wendt zich tot de 'Praktijk voor poliklinische stoorvelddiagnostiek/Cranio Mandibulaire Orthopedie/Psychodontologie' (what's in a name?) van dr. H. A. Solleveld Ph. D. met als klacht vermoeidheid en een algeheel gevoel van malaise. Diagnostiek wordt bedreven door middel van mondstroommeting volgens dr. J. Thomson, bloed(chemisch)- onderzoek en (waarschijnlijk bestaande) röntgenfoto's. De conclusie is dat de klachten komen door een aantal elementen waaraan een zenuwkanaalbehandeling is verricht, kwikbelasting en een plek in de mond waar na het verwijderen van een element een 'restontsteking' zou bestaan. De geadviseerde behandeling bestaat uit het verwijderen van de bewuste elementen, het schoonfrezen van het bot, het verwijderen van het amalgaam uit de mond, laserbehandeling en neuraaltherapie. Overige artikelen op onze site over de praktijken van Solleveld
Naschrift 18 december 2009 Bij brief van 14 december 2009 heeft de RvdJ aan de raadsvrouwe van Solleveld met kopie aan de hoofdredacteur website geschreven dat men op 23 oktober 2009 inderdaad tot de conclusie is gekomen dat er geen formele klacht was, en er dus ook geen uitspraak gedaan kan worden. Bovendien gaf de RvdJ te kennen dat, mocht het ook tot een formele klacht komen, de Raad zich waarschijnlijk niet bevoegd zal verklaren. De Raadsleden waren unaniem van oordeel dat de uitspraak van 21 november 2003 (zie ook Beslissing van de Raad voor de Journalistiek op deze site) goed aangeeft hoe het met de bevoegdheid van de Raad zit.
|
GERELATEERDE ARTIKELENNIEUWSBRIEF AAN- OF AFMELDEN
De Digitale Nieuwsbrief van de VtdK houdt u regelmatig op de hoogte van nieuwe artikelen op deze site. Vul uw e-mailadres in en meld u aan!
|